Sıkça Sorulan Sorular

III. XYZ Kampı’nı kim gerçekleştiriyor?

XYZ Kampı, öğrenci gençler tarafından kurulmuş olan, günümüzde gençler tarafından yönetilen ve tamamen gençlerin kendilerine varmak üzere çıktıkları keşif yolculuğuna hizmet etmeyi amaçlayan Simurg Derneği tarafından düzenlenmektedir. Detaylı bilgi için: simurgdernegi.org.tr

Neden XYZ Kampı?

X, Y ve Z jenerasyonlarına referans diyebilirsiniz ya da inovasyonun ABC’si sizden XYZ’si bizden diyebiliriz. Kısaca öyle hoşumuza gitti ve ismi XYZ Kampı oldu. Formatı gereği kamp demek doğru hissettirdi.

Niye kampı gerçekleştirme ihtiyacı hissedildi?

Mevcut eğitim sisteminin veya çevresel koşulların bizleri yeterince geliştirmediğini düşünüyoruz. Bu yüzden gençler olarak farklı fırsatları araştırıyor ve deniyoruz. Farkında olmanın ötesinde harekete geçmenin ihtiyacını hissediyoruz. Bu his doğrultusunda bir fırsat da biz sunalım diyerek XYZ deneyim akışını tasarladık.

Kamp süreci nasıl ilerliyor?

XYZ Kampı yoğun, çok aşamalı ve kompleks bir sürece sahip. Gençlerin kendisini birçok açıdan sınayabileceği bir parkur gibi düşünebiliriz. 4 gün 3 gece süren ve beş aşamadan oluşan kamp formatımızı incelemek için format sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hisler neden bu kadar çok ön plana çıkarılıyor?

Çünkü bütün bu hayat mücadelesi ve kariyer koşuşturmacası günün sonunda iyi hissetmek için. XYZ ekibi olarak sadece yolun sonunda değil yol boyunca iyi hissetmemiz gerektiğine inanıyoruz. Tabi bizi romantik kelebekler sanmanızı da istemeyiz. XYZ Kampı boyunca insanların kendi iradeleri ile uyumayı reddedip delilerce çalıştığını gayet iyi biliyoruz. Bize göre her şey dengeli.

Kampa kimler katılabilir?

15-23 yaş arasında olan lise öğrencisi, mezuna kalmayı tercih etmiş bir genç, üniversite öğrencisi ve üniversite mezunu her genç başvuru yapabilir. Başvurunun onaylanması ve katılım ücretinin yatırılması durumunda başvurusunu yapmış olan kişi, katılımcı statüsü kazanır.

Neden katılımcı yaş aralığı bu kadar geniş?

Hepimiz biliyoruz ki lisede daha yaratıcı ve üniversitede daha teknik insanlar oluyoruz. Yaş farklılığının bir zenginlik olduğunu biliyoruz. Vaka çalışma sürecinin daha zengin olabilmesi, çeşitliliğin yüksek tutulması ve daha fazla insana kendini geliştirme fırsatı sunmak istiyoruz. Bu yüzden ne lise öğrencilerinden ne de üniversite öğrencilerinden vazgeçmiyoruz.

Niçin katılım ücreti bulunuyor?

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak maalesef tüm masrafları karşılayamıyoruz. Konaklama, öğünler, ulaşım, etkinlikler, eşantiyonlar, ikramlar ve organizasyonel malzemelerin maliyetlerlerini karşılamak adına birçok destek alıyoruz. İş birlikleri ile beraber en azından sunulan içeriğe göre uygun bir katılım ücreti sunmaya gayret ediyoruz. İmece usulü bu kampı gerçekleştirebilmek için kurumların, katılımcıların ve ekibin olmak üzere herkesin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Neden sadece konaklamalı katılım seçeneği bulunuyor?

Kampın yoğun temposu ve mücadele atmosferi içerisinde tüm katılımcıların adil bir süreç yaşamasını istiyoruz. Bu yüzden herkesin eşit şartlarda katılım göstermesi ve kampüs ortamının süreç ile ilişkilendirilmesi adına konaklamasız katılımı kabul etmiyoruz. Gelecek öneriler için önden cevabını bırakalım, daha önce denendi ve sağlıklı olmuyor.

Katılımcıları tanımıyor oluşum benim için bir dezavantaj mı?

Kesinlikle bir dezavantaj değil. Bizce bu bir avantaj bile olabilir. Yeni insanlarla tanışmak bizim sunduğumuz tüm imkanlardan daha üstün bir kazanım. XYZ Kampı ile ilgilenen insanların sosyal becerilerine ciddi bir güvenimiz var. Türkiye’nin dört bir yanında gelen katılımcılarımızı arkadaşlarımız olarak görüyor ve onlar için çeşitli kaynaştırma fırsatları oluşturuyoruz. Her kampın son gecesi yazlıktaki arkadaşlarımızdan ayrılıyormuşçasına hüzünleniyoruz. Ekip sözü!

Ekip nasıl oluşturuluyor ve nasıl katılabiliriz?

En sevdiğimiz soru. XYZ Kamp ekibi teamüllerimiz gereği sadece Simurg topluluğu üyelerinden oluşturulabiliyor. Bunun için her yıl Ekim ayında açılan Simurg Derneği üye başvurularını takvimlerinizde işaretlemelisiniz. Simurg’a katıldıktan sonra ekip başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha fazlasını öğrenmek için bizimle ve Simurg Derneği ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Aradığın sorunun yanıtını bulamadın mı?

8 + 10 =